Indie są często z miłością nazywane Matką lub Bharat Mata w języku hindi – to określenie symbolizuje głęboką więź i szacunek, jakie ludzie żywią do swojej ziemi. Odzwierciedla ono różnorodność kulturową, historię oraz przypisywane Indiom cechy opiekuńcze i życiodajne, a także duchową głębię, która wciąż jest żywa i odczuwalna już w momencie, gdy tylko postawi się pierwszy krok poza lotniskiem…
Zapytałam o to moich indyjskich przyjaciół i powiedzieli, że w czasach problemów wolnościowych to pojęcie nabrało jeszcze większego znaczenia – ludzie czuli odpowiedzialność za ochronę Indii, widząc w niej Matkę. Nieustannie walczyła o wolność i nieprzerwanie dąży do rozwoju, jednocześnie zachowując swoje kulturowe dziedzictwo.
W okresie kolonialnym powstała pieśń Vande Mataram, skomponowana przez Bankima Chandrę Chattopadhyaya, aby wesprzeć swoich ludzi i podnieść ich na duchu. Dziś jest to jeden z najważniejszych utworów narodowych, uznawany za, jeden z dwóch, hymnów państwowych. Tutaj w wykonaniu znamienitej Laty Mangeshkar – jednej z najwybitniejszych wokalistek i wielkiej miłośniczki Matki Indii. To również moja ulubiona wersja…
Słowa:
Cześć Ci, Matko!
Pełna wody, urodzajna, orzeźwiona powiewem wiatru, zieleniejącymi polami, Matko!
Jaśniejąca nocą w blasku księżyca, ozdobiona kwitnącymi drzewami, błogo uśmiechająca się, słodko mówiąca, dająca radość, zaspokajająca pragnienie, Matko!
Wielka, z siłą 70 milionów gardeł i ostrzami mieczy trzymanych w 70 milionach rąk.
Kto mówi, Matko, że jesteś bezsilna?
Kłaniam się Tobie, potężna, zbawicielko, odpędzająca nieprzyjaciół, Matko!
Jesteś mądrością, dharmą,
sercem, duszą, naszym oddechem.
W Twoich ramionach, Matko, siła, w Twoim sercu wiara i miłość, Wzniesiemy Twój posąg w każdej świątyni.
Jesteś Durgą, trzymającą dziesięć rodzajów broni, Jesteś Kamalą, rozkoszującą się spokojem na lotosie,
Jesteś Mową, boginią dającą wiedzę. Kłaniam się Tobie! Kłaniam się Tobie, o bogini fortuny, czysta, niezrównana, pełna wody i urodzajna, Matko!
Cześć Ci, Matko!
Indie są sercem ludzkości. U ich rdzenia znajduje się przestrzeń nieograniczonej gościnności… Koncepcja Atithi Devo Bhava („Gość jest Bogiem”) jest głęboko zakorzeniona w indyjskim stylu życia, podkreślając przekonanie, że Indie witają podróżnych z otwartymi ramionami – tak, jak matka przyjmuje swoje dzieci.
Mogłabym powiedzieć, że imię Matka odzwierciedla kluczową jakość – odżywianie i troskę na głębszym poziomie, bez oczekiwań. Niezależnie od tego, po co przyjeżdżasz, Indie mają do zaoferowania coś, co wzbogaca totalnie wielopoziomowo. Przyjedźmy zatem otwarci i z sercem… To miejsce, gdzie każda podróż staje się czymś więcej niż tylko turystyką…cdn.
~ Marta Pema Yudrön